Písecký festival Line Dance

16.04.2023

Město Písek je pomyslnou Mekkou Line Dance v České republice. Dvakrát v roce probíhá v Písku taneční soutěž v tomto stylu. Nejprve zamíříme na jih Čech na jaře, kdy probíhá Otevřené Mistrovství ČR, na podzim pak na mezinárodní kvalifikační soutěž na Mistrovství světa v Line Dance s názvem Czech Open. Písečtí však nepořádají jen soutěže, ale již druhým rokem zde proběhl také Festival Line Dance. Ani ten jsme si nenechali ujít.

Měli jsme tu čest zatančit si pod vedením skvělé tanečnice, charismatické dámy Maggie Gallagher. Maggie se od svých pěti let věnovala irskému tanci. Ten také vyučovala, kvalifikovala se též jako učitelka modern, tapu a jazzu. V roce 1995 se vrhla na další taneční styl a tím byl právě Line Dance. Založila svůj vlastní taneční klub Coventry Line. Maggie je nejen skvělá tanečnice, ale také choreografka. Jeden z velkých úspěchů zaznamenala v roce 2001, kdy vyhrála pět křišťálových bot na Crystal Boot Awards. Maggie je prostě báječná, a to poznaly i naše tanečnice na festivalu v Písku. Energie z této pětapadesátileté dámy doslova prýštila. Předvedla skvělý výkon jako učitelka Line Dance i irského tance. Její výuka byla prostě jedna velká show, které jsme byli součástí. 

Dalším lektorem v Písku byl Rob Fowler. Rob je průkopníkem moderního Line Dance, skvělým choreografem a výborným učitelem tance. Jako choreograf je také držitelem několika ocenění Crystal Boot Awards. S Robem si naše děvčata zatančila již druhý rok a opět si z Písku od něj dovezla několik skvělých party tanců. Je skvělé, že nám festival umožňuje setkání s takovými kapacitami ve světě Line Dance. 

Nemohu zapomenout ani na Otu "Toma" Dvořáka, který stojí v čele písecké skupiny Louisiana a českého Line Dance. Nebýt tohoto tanečníka, lektora a choreografa nesetkávali bychom se s takovými světovými tanečními legendami. Tom je otcem myšlenky festivalu a svým nápadem a jeho realizací udělal radost mnohým tanečníkům z Čech, ale také Slovenska, Rakouska a Německa. Na festivalu byli totiž zastoupeni tanečníci ze všech těchto zmiňovaných zemí. Myslíme si, že si zaslouží velký dík od nás všech za další top taneční zážitek v Písku.